top of page

A Cél

Az Egy Ebéd Egy Esély Alapítványt tehát az éhező gyerekek segítésére hozták létre, közel másfél évvel ezelőtt. A cél tehát nem volt más minthogy egyre több nehézhelyzetbe került családon segíthessenek. Először akkor hallatták a hangjukat, amikor halmozottan hátrányos szegedi gyerekeknek szerveztek programot egy helyi étteremben tavaly tavasszal. Nem csak étellel, hanem programokkal, jókedvvel várták őket. Ekkor már dolgoztak a következő jócselekedeteken is, hiszen az egész évben éhező gyerekeknek nem elég csak kampányszerűen enni adni…

EGY EBÉD EGY ESÉLY

Küldetés: Élmény és mosoly

A nagy terv egy olyan étterem létrehozása volt, amelynek bevételéből minden nap ingyen ehetnének a rászoruló gyerekek. Így Kapocs lehet az éhezők, és azok között akik segítenének nekik. Előtte azonban újabb olyan eseményt szerveztek, amellyel nem csak ételt, hanem reményt és mosolyt adtak a nélkülöző kicsiknek. Tápén 100 szegény sorsú gyereknek tartottak egy játékos délutánt, akiknek amellett, hogy a bendőjét is megtömték, mosolyt is csaltak az arcukra.

Létrejött a Kapocs a két "világ" között

A két rendezvény, a sok pozitív visszajelzés és hála egyre elszántabbá tette az alapítvány csapatát, akik egyre közelebb kerültek az étterem megnyitásához, júniusban meg is nyílt "a hely". Kapocs, így hívják az éttermet, ahol naponta párszáz forintot fizetve, önköltségi áron ehetünk, ráadásul tudjuk, hogy ha többet is fizetünk, mint amennyit kérnek, abból egy gyerek akár jól is lakhat. Erre pedig igen nagy szükség van, mivel hazánkban minden tízedik gyermek éhezik. A nyitás után egy hónappal már 70 olyan szegedi gyerekek evett a Kapocs Ételbárban, akinek ez az egyetlen egy lehetősége van, hogy jól lakhasson. Ők mindannyian pályáztak erre a támogatásra.

Minden kezdet nehéz...

Persze az étkeztetés mellett továbbra is élményeket is kellett adni a gyerekeknek, így egyre több partner állt melléjük. Családi Napot rendeztek az egyik szegedi bevásárlóközpontban, ahol koncertekkel és más programokkal várták a rászorulókat és azokat is, akik segíteni szerettek volna az éhező kicsiknek. Szeptemberben szüreti mulatság várta a kicsiket, amelyet a gyermekjóléti Szolgálattal közösen szerveztek meg. Minden ment a maga útján. Legalább is így tűnt kívülről. Az igazság azonban az, hogy nagyon nehezen találtak támogatókat, és sokszor az étterem rezsijét is nehezen tudták kifizetni, már-már úgy tűnt veszélyben forog minden. Nem tudtak kizárólag csak a segítésre koncentrálni, küzdeni kellett az életben maradásért.

Mindenkinek kell a segítség

Ráadásul minél több emberrel találkoztak, annál több problémát ismertek meg. Volt olyan is, hogy egy teljesen ellehetetlenült édesanyán és súlyosan fogyatékos, beteg 33 éves fián segítettek. Az alapítvány nem tud és nem is akar nemet mondani senkinek, segíteni akarnak, és ezt meg is teszik. Kifizették a család számláit, és bevették őket a támogatói programba. Ez azonban már nem csak a gyerekekről szól. Az Alapítvány vezetőiben egyre inkább erősödött a gondolat, hogy felnőtteket is támogassanak, így a januártól már ők is pályázhatnak ebédre. De már arra is volt példa, hogy télen fél tonna ruhát osztottak szét azok között, akik nem tudnak vásárolni maguknak.​

A jövő a desszert az ebéd mellé

Látva az Egy Ebéd Egy Esély elszánt kis csapatának munkáját egyre többen álltak melléjük. Dedikált mezeket ajánlottak fel például a Pick Szeged kézilabdázói és a Magyar Röplabda Válogatott tagjai is. Ez némi bevételt jelentett, de minél több emberrel foglalkoztak, annál több forrásra lett szükség. Ráadásul egy újabb dologba is belevágtak: elhatározták, hogy nem csak ételt, hanem jövőt, lehetőségeket és értékeket adnak a gyerekeknek. Közösségi Házat alakítanak ki. A nagy tervhez Szeged város önkormányzata egy helyiséggel járult hozzá. A ház – ahol a tervek szerint szakképzett pedagógus foglalkozik majd a gyerekekkel - azonban egyelőre még nem készült el. Munka és pénz kell a befejezéshez.

Hogyan tovább?

Persze nem csak ez, hanem rengeteg más nagy terv is szerepel a már eddig is a semmiből várat építő kis társaság fejében. Más városokban is megteremtenék azt, ami már Szegeden működik. Ehhez azonban már több emberre, és pénzre, milliókra van szükség, de elő kell teremteni a fejlődéshez szükséges forrásokat is. Programokat, kampányokat szervezünk, azért, hogy az Alapítvány megálmodói a gyerekekkel, a segítségnyújtással és az új tervekkel tudjanak foglalkozni.

bottom of page